Sosyal Medya

Sosyal Medya Detoksu Nedir? Nasıl Yapılır?

Sosyal medya Detoksu, hayatımızda Sosyal Medya Detoksu Nedir mutlaka denememiz gereken bir  aktivitedir. Sosyal medyada zaman geçirmek gibi alışkanlarımız sizlerin de malumu olduğu gibi giderek artıyor. Bu anlamda gitgide Ekran Bağımlılığı denilen yeni neslin en umulmaz hastalığına doğru belki de yol alıyoruz. Söz Konusu Sosyal Medya Detoksu için kullanacağımız detoks da tam anlamıyla olmasa da hem ruhsal hem de fiziksel sağlığımıza iyi gelecek ve gerçek sosyal yaşantımızda bizlere mutlaka yol gösterici olacaktır.  Özellikle de sosyal medyada zaman geçirirken mutlaka; ‘ Ben eskiden nasıl zaman geçiriyordum’ sorusunu kendinize sormuşsunuzdur. O zaman gelin bu Detoks ile hem kendinize hem de çevrenize olumlu dönütler sağlayın. O halde Sosyal Medya Detoksu Nedir, Sosyal Medya Detoksu Nasıl Yapılır ve Sosyal Medya Detoksu Faydaları Nelerdir soruları başta olmak üzere diğer ayrıntılara da birlikte göz atalım.

Sosyal Medya Detoksu Nedir?

İnternet ortamından bireylerin adresi genel anlamda Sosyal Medya Detoksu olmaktadır. Detoks, kelime anlamı olarak Temizlenmektir. Sosyal medya Detoksu da internet ortamında tüm erişimlerinizi kesmek değil de tam anlamıyla ara vermektir. Toplumda yanlış olarak algılanan; bu kavram çoğu zaman internet ve araçlarıyla tüm ilişkilerin kesilmesi olarak ifade ediliyor. Lakin bunun tam olarak böyle olmadığını belirtmek isteriz. Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi; Sosyal Medya Detoksu, internet ve araçlarına olan sürekli erişimlerinize kısa bir süreliğine ara vermektir. . Nitekim internet hayatımızın her alanında yer aldığı için ya da diğer bir deyişle hayatımızın her alanında internete ihtiyaç duyduğumuz için, bu adeta bir kölelik durumuna gelmiştir. İnternet Köleliği.

Sonuç olarak Sosyal Medya Detoksu, kanımızca internetin ve dolayısıyla sosyal medyanın yoğun şekilde kullanıldığı bu zamanda insanların başvurması gereken ilk aktiviteler arasında yer almalıdır.

Sosyal Medya Detoksu Nasıl Yapılır?

Sosyal Medya Detoksu Nedir sorusunun ardından karşımıza çıkan Sosyal Medya Detoksu Nasıl Yapılır sorusu da muhakkak ki merak edilmektedir. Bu anlamda sorumuzun cevabını uygulamalı biçimde sizlere anlatalım.

Her birimizin hiç olmazsa en az 2 adet sosyal medya hesabı bulunuyor. Ve bu hesaplara olan erişimimiz de gün gittikçe artıyor. Dolayısıyla da her konuda olduğu gibi buna ara vererek kendimizi dinlendirmek, oldukça iyi olacaktır. Bu noktada yapılabilecek tek şey de sizlere şimdi aktaracağımız bilgiler ışığında Sosyal medya Detoksu uygulamanızdır. Tabi bu size kalmış bir durum.

Sosyal medyada belki de binlerce bağlantıya sahipsiniz. Bu bağlantıları tamamıyla kesmek değil de bir süreliğine kafa dinlemek için ara vermek isteyebilirsiniz. Bu noktada sosyal medya detoksuna başlarken ilgili sosyal medya hesaplarınızdan kısa bir bilgilendirme paylaşarak bir süreliğine dinlenmek istiyorum tarzı paylaşımlar yapabilirsiniz. Ayrıca önemli bir husus olduğunda da telefonuma ulaşabilirsiniz diye de ekleyebilirsiniz.

Kısa şekilde belirtmek gerekirse bu detoksa şüphesiz herkesin ihtiyacı vardır. Bu anlamda ilgili sosyal medya hesaplarınızı dondurarak işe başlayabilirsiniz. Sonrasında da tamamen size kalmış bir yaşam biçimi kalıyor. Tabii şunu da unutmamak gerekir; 

Sosyal Medya Detoksu Nedir?

Sosyal Medya Detoksu Sizlere Olan Faydaları Nelerdir?

Düşünün, 7/24 çalıştığınız bir işten geliyorsunuz ve acil şekilde dinlenme ihtiyacı hissediyorsunuz. Bu dinlenme ihtiyacınızı da insani olarak gidermişseniz, diğer işlerinize ya da hali hazırdaki işinize oldukça verimli başlayabilirsiniz. Sosyal Medya Detoksunu da bu şekilde düşündüğümüzde zaten bizlere niçin gerekli sorusunu da aslında yanıtlamış oluyoruz.

Uzmanlar tarafından belirtilen birçok faydası bulunuyor. Bizler de çeşitli mecralarda elde ettiğimiz verilere dayanarak Sosyal Medya Detoksu Sizlere Olan Faydalarını listeledik. O hale kısaca buna göz atalım;

  • Her şeyden önce ailevi ya da arkadaşlık bağlarınız ( gerçek anlamda Sosyal hayatınız) güçlenecektir.
  • Zihinsel Süreçleri yeniden yapılandırmanızı sağlar.
  • Anımsama ve Öğrenme işlevlerini yeniden güçlendirir.
  • Varsa uyku probleminizi düzene koyabilirsiniz.
  • En önemlisi de sağlımızı doğrudan etkileyen Radyasyona, maruz kalma süremizi azaltır.
  • Odaklanma sorunlarınıza da muhakkak ki iyi gelecektir.
  • Doğrudan göz ve beyin sağlığınıza da yararı olacaktır.

Özellikle zihinsel olarak bizlere çok faydası bulunan Sosyal medya Detoksu ile kendinizi hafiflemiş hissedeceksiniz. Günümüzün en büyük ciddiye alınmayan vakası olan ve psikolojik olarak her türlü aktivitemize olumsuz etkisi olan Ekran bağımlılığını da bir nevi bertaraf etmiş olursunuz. Sadece çevrenize değil, aynı şekilde doğrudan kendinizin ruh ve beden sağlığında ilerlemiş olacaksınız. O halde daha geç olmadan sizler de sosyal medya detoksunu en doğru şekilde uygulayın ve farkı günler içerisinde hissedin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu