Gündeme Dair

Ticaret Bakanlığı İnternette Satılan Çakma Ürünler İle İlgili Yeni Kararları

İnternette Satılan Çakma Ürünlerle İlgili Ticaret Bakanlığı'nın Yeni Kararları

E-ticaret son yıllarda oldukça büyüdü. Özellikle pandeminin etkisi ile bu büyüme hızla devam etti. E-ticaretin bu kadar hızlı büyümesi de bu sektördeki satıcıların sayısını arttırdı. Durum böyle olunca da Ticaret Bakanlığı yeni düzenlemeler getirerek pazar yerleri ve satıcılar arasında adaleti sağlamaya çalışmaktadır.Ticaret Bakanlığı İnternette Satılan Çakma Ürünler İle İlgili Yeni Kararları

E-ticaret bütün insanlar için fayda sağlamakta. Bir ürüne kolaylıkla hiç dışarı çıkmadan bir akıllı telefon veya bilgisayar ile internetin olduğu her ortamda ulaşılabilmekte. Bunun yanında burada bulunan sayısız satıcıda kazanç elde etmektedir. Durum böyle olunca e-ticarette rekabet oldukça yüksek. Ticaret Bakanlığı ise e-ticarette rekabetin adil ve dinç olması için yeni düzenlemeler getirerek satıcılara yardımcı olmaya çalışmaktadır.

E-ticarette adaletsiz rekabeti önlemek amacıyla ilk olarak, e-ticaretin dengeli büyümesi ve gelişmesi amacıyla bu pazarda bulunan rakipleri dışlayıcı şekilde yapılan tanıtım faaliyetleri engellenecektir. Bunun içinde taklit ürün satışı ve hukuka aykırı içerikler tespit edilecek anında müdahale ile kaldırılacak. Hepimiz biliyoruz ki en popüler markaların binlerce çeşit çakmaları bulunmakta. İşte bunlar e-ticaretten kaldırılacak. Tabi bu durum satıcılar için faydalı olsa da kullanıcılar için pek iyi olmayacaktır. Çünkü orijinal ürünlerin fiyatları oldukça yüksek olduğu için birçok kişi çakma ürünleri uygun fiyatlara almaktaydı. Bu durum alıcıları olumsuz etkileyecektir.

Satıcılar İçin Yeni Dönem

E-ticaret Ticaret Bakanlığı’nın aldığı bu kararlar satıcılara rahat nefes aldıracaktır. Çünkü e-ticaret platformlarının elde ettikleri verileri kullanıp bünyesinde bulunan satıcılarla haksız rekabet etmesi önlenecek. Bunun yanında e-ticaret pazar yerlerinin faaliyetleri önceden belirlenecek. Bu sektörün orantılı şekilde büyümesine katkı sağlanacak.

E-ticarette ürün satan satıcıların mal ve hizmetleri belirli bir kişiden alması zorunluluğuna engel olunacak. Satıcılar diledikleri kişilerden istedikleri yerden veya kişiden mal ve hizmet alabilecek. Satıcıların birden fazla e-ticaret platformunda satış yapmasının önü açılacak.

Ticaret Bakanlığı ayrıca satıcılar ile pazar yerleri arasında yapılan sözleşmelerde haksız şartlara yer verilmesini önleyecek. Pazaryerleri yapılan sözleşmelerde tek taraflı değişiklik de yapamayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu