GÜNDEM

Ekran Kartı Fanı Dönüyor Ama Görüntü Yok

Bir oyuncuysanız ve üst düzey bir ekran kartı kullanıyorsanız, bununla ilgili sorunlarınız olabilir. GPU fanı dönmüyor sorunu, Windows ile ilgili işletim sistemlerinde yaygındır. Birçok Windows kullanıcısı, yeni Windows güncellemesini yükledikten sonra GPU fanının dönmediğini veya grafik kartı fanlarının dönmediğini bildirir. Bu durumun tam tersi şeylerde olabilir örneğin fan açılır ama ekrana görüntü gelmez. Bu, grafik kartınızda bir sorun olduğuna dair can sıkıcı bir işaret olabilir.

Çoğu durumda Ekran kartı fanı dönüyor ama görüntü yok çözümü basittir. Bu kılavuzda, ekran kartı fanının dönmemesi, ekrana görüntü gelmemesi ve GPU fanı sorununu gidermek için bazı çalışma çözümlerini paylaşacağız.

FixGPU Fanı Dönmüyor

Ekran kartı fanı dönüyor ama görüntü yok özelinde bu dönmeyen Rx 580 GPU fanlarının arkasındaki en yaygın neden, belirli bir sıcaklığa ulaşana kadar dönmemeleridir. Herhangi bir sorun giderme yöntemini kullanmadan önce, grafik kartınızı yük altında stres / kıyaslama testi ile test edin. Video kartınızı taramak ve sorunu belirlemek için MSI Afterburner’ı da yükleyebilirsiniz. PC’ye Power’ı bağlamayı unuttuysanız kontrol edin.

GPU fanlarının dönmemesinin nedeni bu olabilir. Bu nedenle, PC’ye güç kablosunu güç kaynağınıza bağlamayı unuttuysanız, prize takın ve yeniden deneyin. Ayrıca, grafik kartının güç kaynağına bağlı mı değil mi emin olun.

Bilgisayarınızı Yeniden Başlatın

Yapılacak ilk şey, PC’nizi tekrar yeniden başlatmak ve çalışıp çalışmadığını görmeniz olmalıdır. Sonrasında güç konektörlerini kontrol edin. Grafik kartının güce ihtiyacı varsa ve yeterli güce sahip değilse, GPU fanının dönmediğini göreceksiniz ya da dönse bile ekrana görüntü gelmeyebilir. Bu yüzden önce tüm güç konektörlerini kontrol edin ve iyi durumda olup olmadıklarına bakın.

Fanı Tozdan Temizleyin

Ekran kartı fanı dönüyor ama görüntü yok açısından bazen GPU fanları tozdan dolayı dönmüyor veya ekran görüntüsünü etkiliyor olabilir. Bu yüzden lütfen önce GPU fanındaki tozu temizleyin ve tekrar deneyin. Eski bir grafik kartı kullanıyorsanız, bu sorunla düzenli olarak karşılaşacaksınız. Eski olup olmadığını kontrol edin.

BIOS’u güncelleyin. BIOS, önyükleme sırasında donanım doğrulaması yapmak için kullanılır. BIOS, grafik kartı, ses kartı, dokunmatik panel vb. tüm donanımı tarar, ekran kartının önündeyse, fan çalışır ancak dönmüyor veya GPU fanı dönmüyorsa BIOS’u güncelleme zamanı gelmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu