EKONOMİGündeme Dair

Dünyanın En Büyük Şirketleri 2022

Dünyanın en büyük şirketleri hangileri?

Dünyanın en büyük şirketleri hangileri belirlemek için her yıl marka değerleri baz alınarak hesaplamalar yapılır. Son 10 yılın listesine bakıldığı zaman ise bu yıl listede önemli değişiklikler bulunmakta.

Dünyadaki en değerli şirketler yılların marka geliştirme çalışmaları ile tüm dünyaya yayılmış olan firmalardır. Bu şirketlerin yıllık karları milyar dolarları geçmektedir. Dünya çapında tanının bu markalar kamuoyu üzerinde de büyük bir etkiye sahiptirler.

Dünyanın en büyük şirketleri sıralamasına baktığımızda önceleri petrol şirketleri en değerli şirketler iken şuan teknoloji şirketleri ilk sıralarda yerlerini almaktadır. Bu şirketlerin listesi belirlenirken marka bilinirliği, marka bağlılık oranı ve marka güç endeksi gibi birçok faktör dikkate alınmaktadır.

Tüketicilerle bağ kuran markaların finansal değerleri muazzam seviyelere ulaşabilir. Marka bilinirliliği iyi bir derecede ise ve insanlara bu kabul ettirilirse markanın ulaşacağı değer tahmin edilenden çok fazla olabilir.

BrandFinance; yani marka değerlendirme kuruluşu her yıl rapor hazırlamaktadır. Dünyanın en değerli şirketleri 2022 yılında hangileri olduğunu açıkladı. Bu listeyi aşağıda bulabilirisiniz. Listenin ilk sıralarına baktığımızda teknoloji devlerini görmekteyiz.

Dünyanın en değerli şirketlerinden sonra ise sizlere Türkiye’nin en Değerli şirketleri hangileri bunları liste halinde sıraladık.

2022’de Dünyanın En Değerli Şirketleri Hangileridir?

 1. Amazon
 2. Google
 3. Apple
 4. Microsoft
 5. Samsung Group
 6. ICBC
 7. Facebook

Türkiye’nin En Büyük Şirketleri 2022

Türkiye’nin en büyük şirketleri 2022 sıralamasında farklı kategorilerde şirketler yer almaktadır. Bu sıralamada ise petrol şirketleri ilk sıralarda yer almaktadır.

 1. Tüpraş
 2. Petrol Ofisi
 3. Türk Hava Yolları
 4. Opet
 5. BİM Mağazaları
 6. Ford Otosan
 7. Shell&Turcas Petrol
 8. Türk Telekom
 9. Arçelik
 10. Turkcell

Türkiye’nin en büyük şirketleri olarak bilinen bu listede yer alan şirketler yıllık kaynarca escort kazançları ile bu listeye girmektedirler. Marka değeri oldukça yüksek olan şirketler herkes tarafından bilinen şirketlerdir. Bu listede yer alan şirketler sadece Türkiye’de değil dünyada da bilinen tanınan firmalar arasında yer almaktadırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu